وبلاگ

جديترين خبرهای دنيای خوابگاهی

همه آنچه دانشجویان جویای خوابگاه باید بدانند

همه آنچه دانشجویان جویای خوابگاه باید بدانند

همه آنچه دانشجویان جویای خوابگاه باید بدانند!!! هر سال همزمان با اعلام نتایج کنکور سراسری و انتخاب رشته داوطلبان، دانشگاه‌ها برای جذب داوطلبان برتر تسهیلاتی را ویژه آن‌ها اعلام می‌کنند تا تشویقی باشد برای انتخاب این دانشگاه‌ها توسط داوطلبان. چیزی که ما قصد داریم در این گزارش به آن اشاره کنیم.

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو-زینب امیدی، پایان دوران چهار ساله دبیرستان، با آغاز آرزوی بزرگ راه یافتن به دانشگاه برای دانش آموزان تلاقی پیدا می‌کند. خیلی‌ها مسیر رسیدن به فردایی مطلوب تر، شغل بهتر، عزت و موقعیت اجتماعی را در ورود به دانشگاه می‌بینند؛ اما این مسیر بی شک دارای فراز و نشیب هایی نیز خواهد بود. گذر از سد کنکور و بعد از آن تأمین هزینه‌های دانشگاه و خوابگاه و … برای آنهایی که به دانشگاه هایی دور از شهر و استان خود راه می‌یابند به مراتب سخت‌تر از سایرین است.

download 4 - همه آنچه دانشجویان جویای خوابگاه باید بدانند

به من خوابگاه می‌دهند یا نه؟

یکی از بزرگترین مشکلات، چگونگی اسکان این افراد دور از خانواده و موضوع آشنایی با خوابگاههای دانشجویی است. مورد بعدی، چالش اینکه آیا دانشگاه مورد نظر خوابگاه تخصیص می‌دهد یا نه؟ ظرفیت آن‌ها چقدر است؟ شرایط اسکان در آن‌ها از سوی هر دانشگاه چیست؟ معدل؟ رتبه کنکور؟ خلاصه اینکه دانشگاه‌ها چه ملاک و معیاری برای اسکان دانشجویان در خوابگاه‌های خود دارند موضوعی است که هم اکنون ذهن عده کثیری از دانشجویان را به خود مشغول کرده است.

در واقع هر سال همزمان با اعلام نتایج کنکور سراسری و انتخاب رشته داوطلبان، دانشگاه‌ها برای جذب داوطلبان برتر تسهیلاتی را ویژه آن‌ها اعلام می‌کنند تا تشویقی باشد برای انتخاب این دانشگاه‌ها توسط داوطلبان. چیزی که ما قصد داریم در این گزارش به آن اشاره کنیم.

دانشگاه تهران/ علوم پزشکی تهران:

خوابگاه ارائه می‌شود.

دانشگاه شهید بهشتی/ علوم پزشکی بهشتی:

دانشگاه شهید بهشتی، خطاب به داوطلبان مجاز به انتخاب رشته در مقطع کارشناسی طی سال تحصیلی ۹۷ – ۹۶ اعلام کرده است؛ بدلیل کمبود امکانات، خوابگاه فقط به دانشجویان دوره روزانه (غیر بومی) با شرایط اعلام شده خوابگاه ارایه خواهد شد.

داوطلبان گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی دارای نمره کل ۸۰۰۰ و بالاتر و داوطلبان سایر گروه‌های آزمایشی دارای نمره کل ۷۵۰۰ و بالاتر که دانشجوی دوره روزانه (غیربومی) باشند می‌توانند از خوابگاه استفاده کنند. دانشگاه شهید بهشتی همچنین اعلام کرد، این دانشگاه فاقد خوابگاه متاهلی است.

دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی:

تعهدی در قبال ارائه خوابگاه ندارد.

دانشگاه شاهد:

خوابگاه ارائه خواهد شد.

دانشگاه صنعتی امیرکبیر:

خوابگاه ارائه خواهد شد.

دانشگاه صنعتی شریف:
به دانشجویان روزانه خوابگاه ارائه می‌کند.

دانشگاه الزهرا:
به دانشجویان روزانه خوابگاه ارائه می‌شود.

دانشگاه علامه طباطبائی:
اولویت ارائه خوابگاه براساس رتبه داوطلبان است.

دانشگاه علم و صنعت ایران:
خوابگاه خودگردان موجود است.

دانشگاه خوارزمی:
اولویت ارائه خوابگاه براساس رتبه داوطلبان خواهد بود.

 

دانشگاه شهید چمران اهواز:
به دانشجویان روزانه خوابگاه ارائه می‌کند. از سال تحصیلی آینده به داوطلبان کنکور دارای رتبه‌های برتر که این دانشگاه را برای تحصیل انتخاب کنند، مزایای ویژه‌ای ارائه می‌شود. ورودی کارشناسی تا رتبه ۵۰۰، کارشناسی ارشد تا رتبه ۵۰ و دکتری تا رتبه ۳۰ یک سال خوابگاه رایگان تعلق می‌گیرد.

در صورت کسب معدل ۱۷ و بالاتر در هر نیمسال، خوابگاه رایگان تمدید می‌شود. شرط کسب معدل ۱۷ و بالاتر در طول دوره الزامی است و به دانشجویان غیر خوابگاهی کارشناسی تا رتبه ۵۰۰ تا مبلغ ۲۰ میلیون ریال تعلق می‌گیرد.

دانشگاه بوعلی سینا همدان:

خوابگاه‌های دانشگاه بوعلی در حال تعمیر و تجهیز هستند و تلاش مسئولینش این است که برای مهرماه آماده شوند. ظرفیت خوابگاه‌های دانشگاه بوعلی سینا همدان محدودیت دارد. اولویت دریافت خوابگاه با کسانی است که مسافت طولانی‌تری تا شهر محل سکونت آن‌ها باشد. سپس در داخل استان نیز اولویت دورترین مناطق به مرکز استان است. شهرستان‌های اطراف همدان در نهایت اگر با اتمام ظرفیت مواجه نشویم اسکان داده می‌شوند.

دانشگاه هرمزگان:

یکی از شاخص‌های این دانشگاه برای واگذاری خوابگاه به دانشجویان رتبه تحصیلی آنهاست. برای واگذاری خوابگاه اولویت‌های دیگری هم مانند میزان محرومیت شهرستانی که دانشجو متعلق به آن است و یا مسائل شخصی دانشجو، در برخی موارد باعث اولویت یک دانشجو بر دیگران می‌شود.

دانشگاه ملایر:

دانشگاه ملایر ظرفیت این را دارد که تن‌ها به دانشجویان وروردی غیربومی برای ۴ ترم از ۸ ترم تحصیلی خوابگاه ارائه دهد. این دانشگاه برنامه‌ای برای ساخت خوابگاه جدید ندارد بلکه در راستای اسکان بهتر دانشجویان تعداد خوابگاه‌های خودگردان را افزایش می‌دهد. ظرفیت خوابگاهی دانشگاه ملایر تن‌ها ۱۲۰۰ نفر است.

دانشگاه زابل:

دانشگاه طبق روال همه ساله به تمامی دانشجویان در دوره روزانه اعم از دختر و پسر و دانشجویان دختر دوره شبانه خوابگاه واگذار می‌کند. محدودیت برای ارائه خوابگاه به دانشجویان، تن‌ها مختص خود دانشجویان ساکن زابل است و به تمام دانشجویانی که اطراف این شهر هستند، خوابگاه تعلق می‌گیرد.

دانشگاه ارومیه:

این دانشگاه به همه دانشجویان غیربومی که درخواست خوابگاه دارند، اسکان می‌دهد. دانشگاه ارومیه با دارا بودن ظرفیت ۲۱۵۰ نفری در خوابگاه‌های خود و همچنین با بهره گیری از ظرفیت ۲۰۰۰ نفری خوابگاه‌های خودگردان توانایی اعطای خوابگاه به همه دانشجویان متقاضی را فراهم می‌کند.

دانشجویان غیر بومی ورودی جدید به مدت دوسال در خوابگاه‌های خودگردان پذیرش خواهند شد. در دوسال دوم تحصیل، دانشگاه ظرفیت خوابگاه‌های ملکی خود را در اختیار دانشجویان ورودی ۹۶ خواهد گذاشت. همچنین ورودی‌های جدید در مقطع کارشناسی ارشد به مدت دوسال تحصیلی یعنی تا قبل از آغاز سنوات تحصیلی از خوابگاه‌های دانشگاه بهره می‌برند. دانشجویان دکتری نیز برای مدت ۸ ترم تحصیلی میتوانند از خوابگاه‌های دانشگاه استفاده کنند.

دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) قزوین:

اعطای خوابگاه در دانشگاه امام خمینی (ره) بر اساس شاخص‌هایی نظیر رتبه و معدل دانشجوی غیر بومی ورودی جدید و همچنین میزان فاصله شهر محل زندگی دانشجو تخصیص داده می‌شود. هم اکنون ۱۲۵۰ نفر از دانشجویان خارجی در حال تحصیل در دانشگاه امام خمینی هستند که از این تعداد افرادی به صورت بورسیه می‌باشند که هزینه‌ای برای خوابگاه پرداخت نمی‌کنند. به دانشجویان خارجی در تمام مدت تحصیل خوابگاه اعطاء می‌شود. اما دانشجویان داخلی در مدت تحصیل خود باید از لحاظ وضعیت تحصیلی موقعیت خود را در سطح مطلوبی نگه دارند تا همچنان از تسهیلات خوابگاه بهره‌مند گردند.

 

 

 

دانشگاه کردستان:

برای رتبه‌های برتر داوطلبان کنکور سراسری که دانشگاه کردستان را برای تحصیل انتخاب می‌کنند، بسته‌های حمایتی در نظر گرفته شده است که این بسته‌ها در دو قالب کمک هزینه تحصیلی ماهیانه و اعطای تسهیلات خوابگاهی رایگان ارائه خواهد شد.

این بسته‌های تشویقی در سال اول تحصیل بر اساس رتبه کنکور به دانشجو اعطا می‌شودو تداوم اعطای این بسته‌ها در سال‌های آینده، مشروط به قرار گرفتن دانشجو در بین ۱۰ درصد دانشجویان برتر کلاس خواهد بود.

شرط رتبه کل داوطلب برای استفاده از این بسته در گروه آزمایشی ریاضی رشته‌های مهندسی یک تا پنج هزار، رشته‌های غیرمهندسی یک تا ۱۰ هزار، گروه آزمایشی علوم تجربی ۱ تا ۱۵ هزار، علوم انسانی و زبان خارجه یک تا هزار و رشته هنر ۱ تا ۵۰۰ است. در بسته تشویقی شماره یک ماهیانه به این افراد یک میلیون و ۵۰۰ هزار ریال کمک هزینه پرداخت خواهد شد.

در بسته تشویقی شماره ۲ نیز شرط رتبه کل داوطلب در گروه آزمایشی علوم ریاضی رشته‌های مهندسی پنج هزار و یک تا ۱۵ هزار، رشته‌های غیرمهندسی ۱۰ هزار و یک تا ۲۰ هزار، گروه آزمایشی علوم تجربی ۱۵ هزار و ۱ تا ۳۵ هزار، علوم انسانی هزار و یک تا سه هزار، زبان خارجه هزار و یک تا ۲ هزار و هنر ۵۰۱ تا هزار است.

نکته: در بسته تشویقی شماره یک خوابگاه رایگان و یا پرداخت معادل ریالی هزینه خوابگاه به دانشجو پرداخت می‌شود.

دانشگاه محقق اردبیلی:

به تمام دانشجویان ورودی جدید دانشگاه محقق اردبیلی در همه مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا خوابگاه تعلق می‌گیرد. براساس امکانات دانشگاه به تمام دانشجویان دوره‌های روزانه و نوبت دوم (شبانه)، حداکثر به مدت ۴ نیمسال تحصیلی خوابگاه دولتی برابر مقررات تعلق می‌گیرد. گفته می‌شود نه تن‌ها این دانشگاه بلکه تمام دانشگاه‌های اردبیل فاقد خوابگاه متاهلی برای دانشجویان است.

دانشگاه مازنداران:

دانشگاه مازندران با دارا بودن سه واحد خوابگاهی آماده پذیرش دانشجویان است. خوابگاه امام حسین با ظرفیت هفتصد نفر از دانشجویان کارشناسی و خوابگاه شهید نواب صفوی با ظرفیت ۳۲۰ نفر در اختیار دانشجویان پسر قرار دارد. همچنین خوابگاه حضرت زینب (س) به ۱۳۵۰ نفر از دختران دانشجو در مقاطع مختلف اسکان می‌دهد.

برای نیمسال آینده تعداد ۱۲۰۰ نفر از دختران و ۱۰۰۰ نفر از پسران جهت اسکان در خوابگاه‌‎های دانشگاه درخواست دادند ;i تاکنون تن‌ها با درخواست ۶۴۵ دختر و ۳۶۴ پسر از دانشجویان موافقت شده است. همچنین لازم به ذکر است که ۴۸ دانشجوی غیر ایرانی نیز در خوابگاه‌های ما ساکن هستندکه در تمام مدت تحصیل از خوابگاه دانشگاه بهره می‌برند.

باید بدانید که این دانشگاه برای دوسال تحصیلی یک دانشجو، می‌تواند خوابگاه تامین کند. اما در موارد خاص مانند مسافت زیاد محل زندگی دانشجو، با تصویب کمیسیون موارد خاص خوابگاهی، برای مدت طولانی‌تری به دانشجویان خوابگاه تعلق می‌گیرد. همچنین بدلیل ازدواج برخی از دانشجویان غیر ایرانی مسئولین این دانشگاه بدنبال دریافت تسهیلات جهت اسکان آن‌ها در مکانی مجزا هستند. خوابگاه متاهلین این دانشگاه نیز کلنگ زده شده و مسئولین آن به تازگی در حال رایزنی با وزارتخانه برای یک بودجه پنج میلیارد تومانی برای ساخت این خوابگاه هستند.

 

 

دانشگاه سلمان فارسی کازرون:

این دانشگاه خوابگاه ملکی ندارد و تمام خوابگاه‌ها خودگردان است و به صورت خصوصی اداره می‌شود. دانشگاه‌های کوچکی مثل این دانشگاه بودجه‌ای برای ساخت خوابگاه ندارند و چند سال قبل هم خوابگاه هایی از طرف خود دانشگاه اجاره می‌شد و در اختیار دانشجویان قرار می‌گرفت؛ اما بعد از مصوبه هیات دولت مبنی بر اینکه دانشگاه نمی‌تواند خوابگاه داشته باشد، این خوابگاه‌ها به بخش خصوصی واگذار گشته است.

دانشگاه‌های اصفهان، فرودسی مشهد، یزد، بجنورد، خلیج فارس، لرستان، یاسوج، علوم دریایی چابهار، شهید مدنی آذربایجان، صنعت نفت، صنعتی شاهرود، علوم پزشکی مشهد و علوم پزشکی شاهد دانشگاه هایی بودند که اعلام کردند خوابگاه ارائه خواهند داد، اما دانشجویان برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت دانشگاه‌های مورد نظر مراجعه کنند.

و، اما دانشگاه‌های دیگری همچون تبریز و علوم پزشکی آن، شیراز و صنعتی آن، ایلام، اراک، گیلان، شهید باهنر کرمان، صنعتی سهند و دانشگاه قم از جمله دانشگاه هایی بودند که اعلام کرده اند تخصیص خوابگاه‌های آن‌ها منوط به رتبه داوطلبان، دانشجویان رتبه‌های برتر و بر اساس برخی اولویت‌ها طبق آنچه در دفترچه سنجش ذکر شده است خواهد بود.

توجه: توضیح و تعهدی داده نشده است!
دانشجویانی که بحث دریافت خوابگاه دانشگاه مورد نظرشان خیلی مهم است و برای ادامه تحصیل روی گزینه خوابگاه حساب اساسی باز کرده اند؛ بهتر است بدانند دانشگاه‌های صنعتی همدان، علوم پزشکی یزد، علوم پزشکی بقیه الله، دانشگاه حکیم سبزواری، تربیت دبیر شهید رجایی و دانشگاه آیت الله بروجردی دانشگاه هایی هستند که در دفترچه انتخاب رشته سازمان سنجش هیچ توضیحی در رابطه با اینکه وضعیت تخصیص خوابگاه هایشان چگونه است نداده اند!
همچنین دانشگاه‌های صنعتی قم، صنعتی ارومیه، علوم پزشکی اصفهان و دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر هیچ گونه تعهدی در قبال ارائه خوابگاه به دانشجویان نداده اند.
و اما دیگر دانشگاه ها…

دانشگاه رازی کرمانشاه به دانشجویان روزانه خوابگاه ارائه می‌دهد.

دانشگاه سیستان و بلوچستان به ۴۰ درصد دانشجویان مجرد روزانه ارائه خوابگاه دارد.

دانشگاه شهرکرد به ۳۰ درصد دانشجویان روزانه خود ارائه خوابگاه دارد.

دانشگاه صنعتی اصفهان فقط به دانشجویان روزانه خوابگاه ارائه می‌دهد.

دانشگاه گلستان فاقد خوابگاه دولتی است.

دانشگاه جهرم خوابگاه خودگردان دارد.

دانشگاه دامغان ۴ نیمسال خوابگاه به دانشجویان واگذار می‌کند.

دانشگاه سلمان فارسی خوابگاه خودگردان دارد.

دانشگاه صنعتی کرمانشاه خوابگاه استیجاری دارد.

دانشگاه صنعتی بیرجند به دانشجویان روزانه خوابگاه ارائه می‌دهد.

دانشگاه صنعتی اراک خوابگاه خودگردان دارد.

دانشگاه علوم پزشکی ایران به دانشجویان روزانه خود خوابگاه ارائه می‌کند.

 

 

رقابت فشرده دانشگاه‌ها برای جذب رتبه‌های برتر کنکور

دانشگاه‌ها هرساله برای جذب نفرات برتر کنکور با یکدیگر به رقابت می‌پردازند و هر یک تسهیلاتی را در ازای انتخاب دانشگاه توسط برترین‌های کنکور ارائه می‌کنند.

images 7 - همه آنچه دانشجویان جویای خوابگاه باید بدانند

در ادامه به چند نمونه از تسهیلات دانشگاه‌ها به داوطلبان کنکور سراسری سال ۹۶، اشاره خواهیم کرد:

تسهیلات ویژه دانشگاه شیراز به رتبه‌های برتر آزمون کارشناسی ۹۶

• اهدای یکدستگاه لپ تاپ به:

– رتبه‌های کشوری زیر ۲۰۰ گروه ریاضی
– رتبه‌های کشوری زیر ۱۰۰ گروه علوم انسانی
– رتبه‌های کشوری زیر ۲۰ گروه آزمایشی هنر

• جوایز نقدی به:
– رتبه‌های کشوری ۲۰۰ – ۱۰۰۰ گروه ریاضی
– رتبه‌های کشوری ۱۰۰ – ۸۰۰ گروه علوم انسانی
– رتبه‌های کشوری ۲۰ – ۱۰۰ گروه آزمایشی هنر

• پرداخت کمک هزینه خریدکتاب در هر سال

• پرداخت هزینه شرکت در کنفرانس ها، کلاس‌های آموزشی و کارگاه‌ها در هر سال

• امکان ادامه تحصیل در دو رشته به صورت همزمان

• امکان بهره مندی از جوایز تحصیلی بنیاد ملی نخبگان با تائید دانشگاه شامل:
– اعتبار توانمندی آموزشی به مبلغ ۴ میلیون ریال
– اعتبار خرید کتاب به مبلغ ۴ میلیون ریال
– اعتبار اجرای پروژه کارشناسی تا مبلغ ۷ میلیون ریال
– بیمه تکمیلی و سفر زیارتی داخلی و خارجی
– هدیه ازدواج به مبلغ ۲۰ میلیون ریال
– ودیعه مسکن به مبلغ ۱۵۰ میلیون ریال
– کمک هزینه دانشجویی ماهانه ۵ / ۱ میلیون ریال برای مجرد و ۵ / ۲ میلیون ریال برای متاهل

تسهیلات دانشگاه گیلان برای رتبه‌های برتر کنکور سراسری سال ۱۳۹۶

به کلیه پذیرفته شدگان حائز رتبه کشوری به شرح زیر برای مدت ۶ ترم تحصیلی ماهیانه چهار میلیون ریال کمک هزینه تحصیلی پرداخت می‌شود:

الف- دارندگان رتبه کشوری ۵۰۰ و کمتر از آن در گروه آزمایشی ریاضی و فیزیک

ب- دارندگان رتبه کشوری ۱۵۰۰ و کمتر از آن در گروه علوم تجربی

ج- دارندگان رتبه کشوری ۲۵۰ و کمتر از آن در گروه علوم انسانی

د- دارندگان رتبه کشوری ۵ و کمتر از آن در گروه هنر

ه- دارندگان رتبه کشوری ۱۰۰ و کمتر از آن در گروه زبان خارجه

۲ – کلیه پذیرفته شدگان حائز رتبه کشوری کمتر از ۱۰۰۰ با رعایت مقررات در اولویت استفاده از خوابگاه قرار می‌گیرند.

۳ – به کلیه پذیرفته شدگان حائز رتبه کشوری کمتر از ۱۰۰۰ امکان استفاده نامحدود از کتابخانه داده می‌شود.

چند نمونه از مزایا و تسهیلات تحصیل در دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی (وابسته به وزارت اطلاعات):

– پذیرفته‌شدگان دانشگاه اطلاعات می‌توانند با سپردن تعهد، «خدمت دوران سربازی» را در وزارت اطلاعات طی کنند.

– دانشجویان در طول دوره تحصیل، از کمک هزینه برخوردار هستند و پس از فارغ‌التحصیلی، در وزارت اطلاعات استخدام خواهند شد.

– دانشجویان مقطع کارشناسی در طول مدت تحصیل ملزم به فراگیری یکی از زبان‌های زنده دنیا و امور فوق برنامه هستند.

– تحصیل در این دانشگاه تمام وقت، به صورت شبانه‌روزی و با بهره‌گیری از امکانات بسیار مناسب خواهد بود.

مزایا و تسهیلات دانشگاه باهنر کرمان به رتبه‌های برتر کنکور (رتبه کل دو رقمی در رشته‌های هنر و حقوق و رتبه کل سه رقمی در بقیه رشته‌ها):

– دریافت غذا از سلف دانشجویی بصورت رایگان

– استفاده از خوابگاه دانشجویی بصورت رایگان

– دریافت مبلغ ریالی معادل قیمت یک لپ تاپ

مزایا و تسهیلات تحصیل در دانشگاه صنعت نفت:

– اهدای یک دستگاه رایانه همراه (Laptop) به داوطلبان دارای رتبه کشوری ۱ تا ۱۵۰۰ گروه ازمایشی علوم ریاضی و فنی و یا معدل کتبی دیپلم ریاضی فیزیک ۱۹ / ۷۵ به بالا و پذیرفته شدگان مرحله نهایی المپیادهای جهانی (کسانی که به المپیاد اعزام می‌شوند).

– اهدای یک دستگاه رایانه (Desktop) به داوطلبان رتبه کشوری ۱۵۰۱ تا ۳۰۰۰ گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی و یا معدل کتبی دیپلم ریاضی فیزیک ۱۹ / ۵ تا ۱۹ / ۷۴

– وجود شرایط، زمینه‌ها و امکانات مناسب اموزشی برای تسلط یافتن به زبان انگلیسی در دوران تحصیل

– برخورداری از کمک هزینه تحصیلی مطابق مصوبات هیات مدیره وزارت نفت و هیات امنای دانشگاه

– تغذیه در حد دانشگاه‌های دولتی، تامین بخشی از هزینه کتاب‌ها و لوازم التحریر، تسهیلات بیمه خدمات درمانی

– خوابگاه مجردی (برای مدت چهار سال و در حدود امکانات دانشگاه).

– برخوž